Sesja narzeczeńska

via zankyou.fr

Sesja narzeczeńska, zwana też sesją zaręczynową, od jakiegoś czasu zyskuje na popularności. Postanowiłyśmy zebrać dla Was garść informacji o tym jak się do sesji przygotować, czego oczekiwać, a także sporo inspiracji, które być może pomogą Wam znaleźć idealną stylistykę. Dowiecie się też, o co warto zapytać fotografa zanim zdecydujecie się na współpracę.
A może zechcecie podzielić się wrażeniami z własnej sesji? Liczymy na Wasze przemyślenia, uwagi i dobre rady.

źródło: www.theweddingscoop.com, sarahdipityphotos.com, http://www.glamour.com,
Lisa Teso Photography , www.jasontey.com

Po co komu sesja narzeczeńska

1. Sesja narzeczeńska służyć ma przede wszystkim utrwaleniu chwili, w której oboje jesteście piękni, wyjątkowi i zakochani. Będzie doskonałą pamiątką na długie lata, ale na tym sprawa wcale się nie kończy.

2. Zdjęcia z sesji narzeczeńskiej mogą być bardzo użyteczne – możecie je wykorzystać do stworzenia wyjątkowych zaproszeń i zawiadomień ślubnych, księgi gości, a także stronki www, poprzez którą możecie kontaktować się z Gośćmi i udostępniać im informacje o ślubie oraz np. galerie zdjęć. Przykładowe ślubne strony www, personalizowane i dostosowywane do Waszych potrzeb znajdziecie tutaj.

3. Sesja narzeczeńska daje wyjątkową szansę osobistego wypróbowania fotografa przed ślubem. Daje też szansę fotografowi, żeby lepiej poznać Was. Oswoicie się z obiektywem i zobaczycie, jak praca na planie zdjęciowym przekłada się na ostateczny efekt. W czasie ślubu będziecie już zgraną ekipą, co będzie widać na Waszych idealnych zdjęciach ślubnych. Będą swobodniejsze, naturalne, uśmiechnięte i od serca.

4. Taka sesja to też zazwyczaj o wiele lepsza zabawa niż tradycyjna sesja ślubna. Możecie być kreatywni i swobodni. W końcu cały ślubny stres jeszcze daleko przed Wami.

Tematyka i sceneria

Od narzeczeńskiej sesji zdjęciowej przeważnie oczekujemy jednego: ma być pięknie i romantycznie. To jednak nie wszystko. Zadajcie sobie pytanie, co te zdjęcia mają o Was mówić (poza tym, że oczywiście bardzo się kochacie).

źródło: witneycarson.com

Pokażcie Waszą wyjątkowość – podzielcie się pasją i tym, co daje Wam prawdziwą radość.

źródło: dearpearlflowers.com, Hoffer PhotographyVesic Photography,
Tracey Buyce Photography

Znajdźcie coś (temat, element) wokół czego fotograf zbuduje swą opowieść. Modnym rekwizytem jest zwykły koc lub szal, którym oboje możecie się owinąć.

źródło: briannarecord.com, http://www.deerpearlflowers.com, theproposalwedding.blogspot.it

Często wybieraną scenerią sesji narzeczeńskich są lasy i łąki. Polscy narzeczeni rzadziej decydują się na miejską scenografię lub domowe zacisze. A może warto wybrać miejsce, w którym najlepiej się czujecie? Jeśli częściej niż na spacer do lasu chodzicie do kawiarni, zastanówcie się, czy to tam nie będzie Wam przypadkiem lepiej (zwłaszcza jeśli aparat fotograficzny Was onieśmiela). Na zdjęciach powinniście być Wy i Wasz świat.

źródło: brettdenfeldblog.com, feliciathephotographer.com, kaylacolemanphotography.com,
Amy Cloud Photography

Zdjęcia w zimowej scenerii szczególnie przypadły nam do gustu. Są urzekająco piękne i bezpretensjonalne.

źródło: http://www.instagram.com/theknot, inspiredphoto.net, http://www.weddingforward.com,
www.weddingbells.ca, kristenborelliphotography.com,

Wybór profesjonalisty

Stara jak świat zasada brzmi: albo dobrze, albo tanio. Może są wyjątki – utalentowani pasjonaci fotografii, którzy fotografują amatorsko, w wolnym czasie i w imię przyjaźni zrobią Wam sesję zdjęciową za kawę – ale generalnie profesjonaliści się cenią i nie warto na nich oszczędzać.

Nie kupujcie kota w worku, każdy szanujący się fotograf ma swoje portfolio w internecie. Powinno być ono w miarę aktualne i autentyczne. Uważajcie na ludzi podpisujących się pod cudzą pracą. Przeglądarki internetowe oferują obecnie łatwe w obsłudze narzędzia, dzięki którym upewnicie się, czy cudowne zdjęcia z portfolio fotografa nie zostały „pożyczone” z zagranicznych portali, co niestety się zdarza.

Warto korzystać z dobrych rad, których udzielają sami fotografowie. Polecamy Wam lekturę tekstu ze strony pieknechwile.eu – zawiera on sporo dobrych, bardzo trafnych wskazówek wprost od fachowca.

O co warto zapytać fotografa?

1. Zanim zdecydujecie się na współpracę z konkretnym fotografem, spróbujcie dowiedzieć się, w jakiej konwencji czuje się najlepiej. Przecież zależy Wam na tym, żeby w czasie Waszej sesji pokazał swoje najmocniejsze strony 🙂

2. Zapytajcie, ile konkretnie sesji ślubnych lub narzeczeńskich wykonał w swojej karierze. Najlepiej, gdybyście mieli możliwość obejrzenia efektów jego pracy.

3. Dowiedzcie się, czy fotograf planuje jeszcze inne sesje tego samego dnia czy będzie mógł się skupić tylko na Was. Musicie wiedzieć, ile konkretnie czasu zamierza Wam poświęcić i tego się trzymajcie. Dowiedzcie się też, jaka jest stawka fotografa za ewentualny dodatkowy czas pracy.

4. Zapytajcie, czy fotograf przygotuje dla Was plan sesji. W wielu krajach jest to podstawa profesjonalnej sesji zdjęciowej (tzw. shot list). Powinniście też mieć możliwość ustalenia konkretnych ujęć, które zostaną uchwycone w czasie sesji (na przykład ujęcie, na którym oboje odchodzicie w dal, spoglądając za siebie przez ramię, bo takie zdjęcie chcielibyście umieścić na zaproszeniu).

5. Czasem fotografowie pracują zespołowo. Sesja narzeczeńska raczej tego nie wymaga, ale taka opcja przydać się może w czasie ślubu. Upewnijcie się, jak to wygląda w przypadku Waszego fotografa.

6. Zapytajcie, ilu zdjęć z sesji możecie się spodziewać i jak długo będziecie na nie czekać.

7. Upewnijcie się, jaki będzie koszt odbitki.

8. Ustalcie czy – i w jakim zakresie – zgadzacie się na wykorzystywanie Waszych zdjęć przez fotografa w celach reklamowych.

9. Dowiedzcie się, jakie są opcje zmiany terminów w przypadku czyjejś choroby lub innego nieprzewidzianego zdarzenia.

Więcej o sesjach narzeczeńskich – jak się ubrać i jak pozować – znajdziecie tutaj.

Więcej zdjęć z ciekawych sesji zaręczynowych znajdziecie w naszej galerii Pinterest.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s