Jak szybko zorganizować ślub i wesele

1f57f80d92953f1289eb9f58d29457a2

via www.stylemepretty.com

Waśnie się zaręczyliście i nie macie zamiaru latami czekać na ślub? Wcale nie musicie. Niezależnie od tego, czy decyzja o szybkim ślubie zapadła spontanicznie, czy po prostu lubicie wyzwania i chcecie udowodnić wszystkim, że się da – szybkie zorganizowanie ślubu i przyjęcia dla gości jest całkowicie wykonalne, o  ile potraficie znaleźć w sobie trochę chęci, elastyczności i wyobraźni. Warto też korzystać z dobrych rad – kilka z nich zebrałyśmy poniżej.

1. Szybkie decyzje w najważniejszych kwestiach

Aby przygotowania do ślubu przebiegły błyskawicznie, musicie wyraźnie określić jaki to ma być ślub – biorąc pod uwagę budżet, którym dysponujecie i Wasze oczekiwania. Siądźcie razem i ustalcie w kilku punktach (najlepiej jeśli je zapiszecie), czy ma być rodzinnie/tradycyjnie/nowocześnie/na luzie/skromnie/oryginalnie i ile osób chcecie zaprosić. Nie macie czasu na długie rozmyślania i uszczęśliwianie wszystkich dookoła, więc skupcie się na Waszych oczekiwaniach i realnych możliwościach ich realizacji.

Foto: bukiet z sezonowych kwiatów – źródło: www.cluneyphoto.com,
proste, minimalistyczne zawiadomienie ślubne – źródło: paper&parcel,
formularz r.s.v.p. ze ślubnej strony www – źródło: www.szczesliwechwile.pl

2. Zawiadomienia zamiast zaproszeń

Gdy tylko ustalicie datę ślubu, powinniście od razu przejść do listy gości. Zanim w kalendarzach Waszych gości pojawią się inne zobowiązania, jak najszybciej wyślijcie im informację o ślubie. Zamiast tradycyjnych zaproszeń, których wybór i personalizowanie może trwać tygodniami (przecież musicie podać w nich wszystkie szczegóły uroczystości, których sami jeszcze nie znacie), możecie zdecydować się na zawiadomienia (ang. save the date) zawierające tylko podstawowe wiadomości: datę i miasto/miejscowość, w której weźmiecie ślub. To wystarczy, żeby goście zarezerwowali sobie termin i mieli trochę czasu na przygotowania. W treści zawiadomienia/maila powinna się pojawić jedna z dwóch informacji:

szczegółowe zaproszenie wkrótce – oznacza to, że niedługo każdy z waszych gości otrzyma tradycyjne, drukowane zaproszenie, zawierające adresy, godziny i wszystkie inne istotne szczegóły

lub

szczegóły już wkrótce na naszej stronie www – trochę szybsza i nowocześniejsza metoda komunikacji, która z powodzeniem może zastąpić zaproszenia. Zwłaszcza, kiedy Wam się spieszy. Więcej o tej opcji w punkcie 4.

Po wysłaniu zawiadomień możecie spokojniej zająć się poszukiwaniem lokalu i planowaniem szczegółów.

PS. Jeszcze szybciej i taniej będzie, jeśli roześlecie zawiadomienia o ślubie drogą mailową.

3. Elastyczne planowanie i odchodzenie od schematów

Aby nie zderzać się co chwilę ze ścianą, spróbujcie odejść od utartych schematów. Popularne miejsca mogą być już od dawna zarezerwowane na weekend, ale możecie albo poszukać jakiejś mniej oczywistej lokalizacji lub urządzić ślub w dzień powszedni np. w piątek. Osoby, dla których jesteście ważni i tak na 100% się zjawią.

4. Ślubna strona www z formularzem kontaktowym i szczegółami uroczystości

Kiedy bardzo Wam się spieszy, nowinki technologiczne mogą być szczególnie pomocne. Wszystkim, którzy chcą skrócić do minimum czas przygotowań do ślubu polecamy proste, personalizowane strony internetowe, których projekt i uruchomienie często kosztuje mniej niż tradycyjne papierowe zaproszenia. Za mniej niż 100 złotych można zamówić w pełni funkcjonalną, personalizowaną stronę ślubną, na której będziecie mogli umieszczać ważne informacje o uroczystości, formularze do potwierdzania obecności, a także udostępnić gościom galerie zdjęć.

5. Motyw przewodni

Wybór określonej stylistyki lub koloru przewodniego nie tylko nie jest fanaberią, a wręcz ułatwia organizację uroczystości. Wybór dekoracji i ślubnych pomysłów jest tak olbrzymi, że bez konkretnej koncepcji po prostu utoniecie w morzu pomysłów, a w dniu ślubu z przerażeniem stwierdzicie, że nic do niczego nie pasuje. Mnóstwo pogrupowanych tematycznie i kolorystycznie inspiracji znajdziecie tutaj. Możecie też poczytać o najpopularniejszych ślubnych trendach i najmodniejszym kolorze na rok 2017.
Nie musicie kopiować wszystkich pomysłów jakie tylko znajdziecie w internecie, ale pamiętajcie, że niektóre z nich są popularne dlatego, że doskonale się sprawdzają.

Foto: prosta sukienka i białe kwiaty – źródło: www.magnoliarouge.com,
dekorowane babeczki zamiast tortu weselnego – źródło: www.lieslcheney.com, personalizowana strona ślubna zamiast zaproszeń – źródło: www.szczesliwechwile.pl

6. Rzeczy zbędne i niezbędne

Przygotujcie listę rzeczy do załatwienia i odhaczajcie kolejne pozycje: kościół/USC, fryzjer, fotograf, sukienka, kwiaty itp. Poszukajcie w internecie gotowych list lub planerów, które można wydrukować i ułatwić sobie życie.

Oddzielcie też sprawy i rzeczy niezbędne od tych, bez których moglibyście się obejść (okazuje się, że jest ich bardzo wiele :))i najpierw ogarnijcie te pierwsze. Jeśli nie ma czasu na poszukiwania wymarzonej sukni ślubnej, może warto zdecydować się na coś prostszego i skromniejszego, ale za to zadbać o świetną fryzurę i makijaż. A może zamiast wielkiego tortu (który przeważnie trzeba zamawiać z dużym wyprzedzeniem) zamówicie w lokalnej cukierni babeczki z kremem?

Jeśli wiecie coś o sprawnym organizowaniu ślubu i macie własne przemyślenia na ten temat, koniecznie się z nami podzielcie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s