Kolory przewodnie uroczystości ślubnej – jak je wybrać?

źródło: pinterest.com, enchantedhome.com

Kolor jest pierwszą rzeczą, jaką rejestrujemy oceniając cokolwiek w naszym otoczeniu. Ludzie nawykowo przypisują kolorom konkretne uczucia i znaczenia. Ponieważ przygotowujemy dla was całą serię nowych wpisów poświęconych tworzeniu palet kolorów przewodnich i wyborowi motywów przewodnich uroczystości ślubnych,  postanowiłyśmy przy okazji przygotować poniższy tekst. Znajdziecie w nim trochę podstawowych informacji na temat zestawiania kolorów. Chciałyśmy polecić go zwłaszcza parom, które przy organizacji ślubu nie mogą liczyć na porady profesjonalnych doradców i organizatorów przyjęć.

 

źródło: www.instagram.com/hermes_social, bridalmusings.com

Ślub wymaga skoordynowania wielu elementów tworzonych przez różnych wykonawców i usługodawców i umieszczenia ich razem w jednym miejscu. Jeśli, wybierając je, nie będziecie kierować jakąś myślą przewodnią lub trzymać się określonej palety kolorów, najprawdopodobniej stworzycie męczący dla oczu chaos.

Po co wybiera się „kolory przewodnie”?

Obserwując liczne ślubne fora, zauważyłyśmy, że wiele osób zadaje sobie pytanie, czy przypadkiem całe to zamieszanie z „kolorami przewodnimi” nie jest tylko niepotrzebnym zawracaniem głowy i sposobem stosowanym przez przedstawicieli branży ślubnej, aby nakłonić Was do kolejnych wydatków. Naszym zdaniem zdecydowanie nie. Wybór konkretnej palety kolorystycznej (albo konkretnego charakteru uroczystości) ułatwia po prostu podejmowanie kolejnych decyzji stylistycznych i dobieranie poszczególnych elementów ceremonii. Problem pojawia się, kiedy na tych samych ślubnych forach oglądamy zdjęcia, na których stosowany był jakiś kolor przewodni i okazuje się, że efekt wizualny wcale nie powala na kolana. Dlaczego tak się dzieje?

Naszym zdaniem źródłem problemu jest zwykle wybór pojedynczego, intensywnego koloru przewodniego lub zestawu dwóch mocno kontrastujących barw i „wciskanie ich” wszędzie, gdzie się tylko da.

Dlaczego wybór jednego koloru przewodniego może nie być najlepszym pomysłem?

Nawet jeśli lubicie kolor kobaltowy, absolutnie nie ma sensu stosować tej samej barwy w identycznym odcieniu we wszystkich elementach – od garnituru i muszki Pana Młodego, poprzez bukiet, zaproszenia, winietki, serwetki, dekoracje tortu, oświetlenie sali, samochód, buty panny młodej itd… Stworzenie ciekawej ślubnej stylizacji lub dekoracji stołów z wykorzystaniem wyłącznie jednej barwy to naprawdę wielkie wyzwanie.

Zdjęcia stylizacji lub dekoracji weselnych opartych wyłącznie na jednym, intensywnym kolorze zazwyczaj przedstawiają tylko fragment rzeczywistości i niekoniecznie dają wyobrażenie o tym, jak wyglądałaby cała uroczystość „utopiona” w żółci lub czerwieni.

 

źródło: www.weddingforward.com,
www.deerpearlflowers.com

Pamiętajcie, że nadmierne stosowanie pojedynczego koloru przewodniego, zwłaszcza jeśli jest to intensywna, nasycona barwa, jest po prostu męczące dla oka i wcale nie zapewni pięknego tła dla Waszego święta.

Jak zatem ogarnąć problem ślubnej kolorystyki? Najlepiej zacząć od stworzenia palety kolorystycznej liczącej od dwóch (a najlepiej trzech) do pięciu barw.

 

Bogatsza paleta daje większą możliwość stworzenia konkretnego nastroju,
np. jesiennego ogrodu, nadmorskiego krajobrazu czy leśnej polany.

źródło: www.marthastewartweddings.com,
www.thebridescafe.com

Jak tworzyć palety kolorów?

Osoby zawodowo zajmujące się projektowaniem graficznym, aranżacją wnętrz, czy wzornictwem (oraz dobrze wyedukowanie organizatorzy przyjęć weselnych :)) wiedzą, że barwy mają decydujący wpływ na atrakcyjność wizualną projektowanego przedmiotu lub przestrzeni, a odpowiednio wykorzystywane są potężnym narzędziem oddziaływania i na odbiorcę. Twórcze stosowanie barw służy wywoływaniu konkretnych reakcji emocjonalnych u patrzącego. Należy pamiętać, że w każdym rejonie świata kolory mają odmienną wartość symboliczną.

Wybór palety kolorystycznej nie jest prosty, bo choć kolorów podstawowych mamy tylko kilka, to tak naprawdę istnieje nieskończona ilość barw i odcieni, a każdy z nich odbierany jest przez nasze oko trochę inaczej.

 

źródło: www.instagram.com/2brides, www.cakecentral.com

Oczywiście profesjonaliści potrafią dobrze poradzić sobie z każdym, nawet najbardziej zaskakującym zestawieniem barw, ale bez ich wsparcia czasem lepiej postawić na bezpieczniejsze i sprawdzone rozwiązania. Najprostszy sposób na dobrą ślubną paletę składającą się z więcej niż 2 kolorów, to uwzględnienie w niej przynajmniej jednego koloru neutralnego (kremowy, szary, beżowy) lub wykorzystanie kilku odcieni tej samej barwy (kolory monochromatyczne) – tak, jak na poniższych przykładach.

 

źródło: fancy.com, balkanstudies.orgpinterest

Nieco trudniejszym, ale jeszcze ciekawszym rozwiązaniem jest zestawienie barw analogicznych, czyli podobnych (czerwień i ugier, świeża zieleń i szmaragd, pudrowy róż i liliowy).

 

źródło: www.instagram.com/fortheloveoffloral, www.instagram.com/poradniaorganizacjiwesel,
www.instagram.com/shoprevelry

Jeśli lubicie czerwień, ale obawiacie, się, że w biało-czerwone ślubnych dekoracjach Wasz ślub zacznie przypominać patriotyczne święto, zastanówcie cię nad zastąpieniem intensywnej czerwieni burgundem lub koralem albo wzbogaceniem palety kolorystycznej o dodatkowy, zgaszony odcień.

 

źródło: www.stylemepretty.com, pinterest.com

Do czego służy koło barw?

Żółć, czerwień i błękit to kolory podstawowe, natomiast wszystkie inne barwy powstają z ich połączenia. W celu uporządkowania kolorystycznej teorii stworzone zostało tzw. koło barw, czyli graficzny model służący do objaśniania zasad mieszania się i powstawania poszczególnych barw. Koło barw jest pomocą poglądową, ilustrującą relacje między poszczególnymi kolorami.

 

color wheel

Koło barw, źródło: www.smashingmagazine.com

Korzystając z koła barw w prosty sposób możemy tworzyć rozmaite zestawienia kolorów. Schematy (palety) kolorystyczne tworzone są po to, aby pomóc projektantom w dobieraniu kolorów, które w połączeniu ze sobą dadzą odpowiedni efekt i stworzą harmonijną całość o określonej dynamice.

 

źródło: greenweddingshoes.com, www.wantthatwedding.co.uk

Kolory można dobierać na zasadzie kontrastu (barwy dopełniające), podobieństwa  (barwy analogiczne) lub ścisłego pokrewieństwa (barwy monochromatyczne będące pochodnymi jednego koloru o różnym stopniu jasności).

 

Przykłady wykorzystania barwy żółtej: monochromatyczny bukiet ślubny, z kolorem dopełniającym (fiolet), z barwą analogiczną (pomarańcz) oraz w zestawie pokrewnych odcieni żółci o różnym stopniu jasności.
źródło: www.marthastewartweddings.com, pinterest.com,
pinterest.com, www.marthastewartweddings.com

Jak wybrać kolory na ślub?

1. Uwzględnijcie charakter miejsca, porę roku i inne okoliczności.

Jeśli macie pomysł na konkretny zestaw kolorów, ale okazuje się, że nie do końca pasuje od do miejsca, w którym ma się odbyć Wasza uroczystość,  warto zastanowić się nad lekką modyfikacją odcienia lub dobrać dodatkowe kolory, które pomogą w stworzeniu harmonijnej całości. Idealnie byłoby, gdyby miejsce, w którym odbędzie się Wasze wesele, było na tyle atrakcyjne wizualnie, aby samo podsunęło Wam idealną paletę barw. Nie zapominajcie też o porze roku. Wybór koloru/kolorów przewodnich do doskonała okazja, by do niej nawiązać. Na przykład czerwiec to szczyt sezonu na hortensje, jeśli chcielibyście wykorzystać te kwiaty jako ślubne dekoracje, kolorami przewodnimi Waszej uroczystości mogłyby się stać wybrane odcienie tych kwiatów (a jest w czym wybierać – od mocnego szafiru, poprzez jasne błękity, po róż, zieleń i biel).

 

źródło: www.instagram.com/brides, www.rlovefloral.com

2. Określcie priorytety.

Jeśli uwielbiasz miśnieńską porcelanę i koniecznie chcesz, by stała się ona także ważnym elementem Twojego ślubu, rozpocznij komponowanie ślubnej palety kolorystycznej od odpowiedniego odcienia koloru niebieskiego, zamiast później kombinować jak pogodzić niebieskie wzory na talerzach z innymi, wybranymi przez Was kolorami.

 

źródło: www.catchmyparty.com, www.artsize.pl

3. Zdecydujcie, jaki nastrój chcecie stworzyć.

Zastanówcie się jaki będzie charakter Waszego święta i  jak mają czuć się Wasi goście. Czy zależy Wam na lekkiej, swobodnej atmosferze, a może chcielibyście prowadzić nutkę nostalgii? Koniecznie poczytajcie o znaczeniu kolorów i ich wpływie na samopoczucie.

4. Poszukajcie inspiracji i przykładów…

… ale nie wybierajcie kolorów tylko dlatego, że są modne. Chodzi o to, żebyście po ślubie nie dostawali gęsiej skórki na sam widok rosnących na polu chabrów tylko dlatego, że chabrowy był waszym kolorem przewodnim i wszystko miało ten sam, intensywnie niebieski kolor, który sztucznym oświetleniu zaczął przyprawiać Was i Waszych gości o ból głowy.

Na naszym blogu wkrótce pojawiać się będą kolejne wpisy z propozycjami palet kolorów na poszczególne miesiące. Mamy nadzieję, że pomogą Wam one w podjęciu decyzji.

5. Skonsultujcie się z fotografem

Ponieważ fotograf jest jednym z pierwszych usługodawców, których poszukujecie po wybraniu daty i lokalizacji uroczystości, warto skorzystać z jego doświadczenia, a przy okazji sprawdzić zgodność Waszych oczekiwań z jego wizją. Podpytajcie go o kolorystykę, która jego fachowym okiem najlepiej współgrałaby z miejscem i charakterem uroczystości.

6. Nie przekombinujcie

Nie potrzebujecie dyplomu Akademii Sztuk Pięknych, żeby skomponować paletę barw na Wasz ślub, ale przy podejmowaniu decyzji warto przestrzegać podstawowych zasad i pamiętać, że najprostsze rozwiązania są czasem najlepsze. Jeśli lubicie kontrasty warto zestawiać ze sobą barwy dopełniające (pomarańcz z błękitem, turkus z koralem). Udane będą także połączenia kolorów sąsiadujących ze sobą na kole barw (słoneczna żółć z pomarańczem, fuksja z różem). Natomiast najbardziej klasyczną i elegancką paletę barw stworzycie łącząc mocną, nasyconą barwę z kolorem neutralnym lub bardzo subtelnym, pastelowym odcieniem (fiolet z szarością, złoto z pudrowym różem).

 

źródło: www.homeyohmy.com, weddingsparrow.com

Polecamy:

3 myśli na temat “Kolory przewodnie uroczystości ślubnej – jak je wybrać?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s