Zamawianie zaproszeń ślubnych

Poniższy wpis polecamy nie tylko naszym klientom zamawiającym zaproszenia na ślub na stronie http://www.szczesliwechwile.pl, ale również wszystkim innym osobom szykującym się do zapraszania gości na ślub i wesele.

 

Klasyczne zaproszenia ślubne z dodatkowymi karteczkami
zawierającymi prośbę o potwierdzenie obecności
lub osobne zaproszenie na wesele.

foto: szczesliwechwile.pl

Zaproszenie jest wizytówką Waszej uroczystości i tym, co często pozostaje po niej w domach Waszych gości jako pamiątka. Tą niewielką kartką papieru zaczynacie budować nastrój wesela, wybierzcie więc zaproszenia, które będą starannie przemyślanym wstępem do tego, o co zadbacie w najdrobniejszych szczegółach. Niezależnie od tego, czy stawiacie na klasykę i prostotę, czy na nietypowe projekty graficzne, najważniejsze, aby treść zaproszenia była czytelna i pozbawiona błędów.

Najważniejsze informacje, które muszą znaleźć się w zaproszeniu to oczywiście miejsce i data uroczystości. W tym miejscu przypominamy, że prawidłowy zapis daty to np. 28 lutego 2019, a nie 28 luty 🙂

Do tego dochodzą:

  • Wasze imiona i nazwiska (jeśli ma być mniej formalnie i bardziej na luzie mogą być oczywiście same imiona)
  • nazwiska zapraszanych osób (o tym piszemy niżej)
  • prośba o potwierdzenie udziału w uroczystości z konkretnym terminem i danymi kontaktowymi. W Polsce jest to zwykle mail i telefon – raczej nie ma zwyczaju przesyłania odpowiedzi drogą listową (popularnego w krajach anglosaskich)

I ewentualnie:

  • informacje na temat noclegu, transportu, poprawin itp.
  • dodatkowe wskazówki dla gości – zwykle związane z prezentami lub zawierające sugestię na temat zamienników dla tradycyjnych kwiatowych wiązanek wręczanych pod kościołem. Nieco rzadziej jest to dress code, informacje na temat menu bądź opieki nad najmłodszymi gośćmi.

Dodatkowe treści można umieścić na osobnych karteczkach, aby nie umknęły one gościom i nie „zaśmiecały” strony, na której znajdować się będą najważniejsze informacje.

zaproszenia slubne kwiaty 04

Zaproszenie ślubne „Kwiaty” | szczesliwechwile.pl

zaproszenia slubne eleganckie minimum_02

Zaproszenie ślubne „Romantyczne minimum” | szczesliwechwile.pl

W zaproszeniach często pomija się godzinę rozpoczęcia wesela, ponieważ z wielu przyczyn może ona ulegać lekkiemu przesunięciu. W niektórych naszych projektach obok godziny rozpoczęcia ceremonii ślubnej pojawia się też godzina wesela, ponieważ uważamy, że jej podanie (nawet jeśli jest określona tylko orientacyjnie) może okazać się dla Waszych gości pomocne.

Jeśli chodzi o opcję „zamiast kwiatów” i konkretne sugestie odnośnie oczekiwanych prezentów, to trzeba dobrze przemyśleć jak zareagują na nie Wasi goście. O ile naszym zdaniem prośba o wino, książkę czy drobny datek na jakiś szczytny cel „zamiast kwiatów” nie budzi wielkich kontrowersji, o tyle proszenie o jakiekolwiek prezenty czy pieniądze może w oczach niektórych Waszych gości wyglądać niestosownie. Oczywiście można zrobić to w zawoalowany sposób (w internecie znajdziecie milion wierszyków o pieniądzach w kopercie), ale naszym zdaniem idealnym rozwiązaniem byłoby unikanie tego typu informacji w samym zaproszeniu (lub ewentualnie umieszczenie ich na dodatkowej kartce). Jeśli goście przy wręczaniu zaproszeń sami o to zapytają, możecie wówczas swobodnie wyrazić swoje preferencje.

Zaproszenia wręczcie lub wyślijcie gościom z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeśli nie znacie wszystkich szczegółów uroczystości, ale jesteście już pewni daty ślubu, możecie wysłać/wręczyć gościom tzw. „Save the date”, aby z zarezerwowali sobie czas (można to zrobić nawet rok przed ślubem). Optymalne jest wręczanie zaproszeń 3-4 miesiące przed ślubem, ale wiele par robi to wcześniej (zwłaszcza zapraszając gości z daleka). Oczywiście kameralne uroczystości w gronie najbliższej rodziny i przyjaciół nie wymagają zapraszania z tak dużym wyprzedzeniem.

Niezależnie od tego, czy zamówicie zaproszenia z drukowanymi nazwiskami gości (personalizowane), czy też z opcją samodzielnego wypisywania (bez personalizacji), musicie przygotować listę gości. O czym powinniście pamiętać? Przede wszystkim o prawidłowej odmianie nazwisk. W razie jakichkolwiek wątpliwości możecie wspomóc się słownikiem lub internetowym narzędziem takim, jak to>>>.

Inne zasady, których warto się trzymać to:

  • kobietę wymieniamy najpierw
  • zapraszając dzieci najczęściej korzystamy z formułki: Anna, Jan, Paulina i Paweł Kowalscy lub Anna i Jan Kowalscy z Pauliną i Pawłem (lub Paulinką i Pawełkiem) albo Anna i Jan Kowalscy z dziećmi (w przypadku jednego dziecka piszemy oczywiście „z synem” lub „z córką”).
  • poprawna formułka grzecznościowa przed nazwiskami gości to: Sz. Pan, Sz. Pani, Sz. Państwo. Mimo to w praktyce bardzo często stosowany jest skrót Sz.P. – jest on odrobinę mniej elegancki, ale przyjmujemy go ze zrozumieniem, ponieważ zajmuje mniej miejsca i pasuje do wszystkich, czyli zarówno do pań, panów jak i do par 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s